Temat: Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi audytorów?
Czas trwania: 60 minut, sesja online
Prelegent: Jan Anisimowicz
Abstrakt prezentacji:
W szybko zmieniającym się świecie, gdzie sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje wiele aspektów naszego życia, również audyt przechodzi transformację. Tradycyjne role i obowiązki audytorów są kwestionowane w kontekście możliwości wykorzystania technologii AI w celu zwiększenia efektywności i skuteczności procesów audytowych. Wobec tych dynamicznych zmian pojawia się kluczowe pytanie: czy ChatGPT może zastąpić audytorów?
Podczas prezentacji przedstawiona zostanie innowacyjna perspektywa oraz zaplanowano angażującą dyskusję na ten współczesny temat. Uczestnicy zyskają kompleksowe zrozumienie technologii AI, takich jak modele językowe (LLM), głębokie sieci neuronowe, uczenie przez wzmocnienie i transformery. Następnie uwaga zostanie skierowana na praktyczne zastosowanie AI w audycie.
Podczas sesji uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać narzędzia AI, takie jak ChatGPT, aby stać się "Turbo-audytorem" – symbolem większej efektywności w działaniach audytowych. Dodatkowo będą mogli ocenić potencjalne ryzyka i korzyści związane z wdrożeniem modeli LLM, ze szczególnym naciskiem na kwestie ochrony danych.
Prezentacja obejmuje również praktyczne, rzeczywiste przykłady, które pokażą, jak AI może znacząco zmniejszyć nakład pracy w różnych aktywnościach audytowych, redukując go nawet o 80%. Celem jest wywołanie refleksji, promowanie dyskusji oraz dostarczenie odpowiedzi na kluczowe pytanie: czy ChatGPT może rzeczywiście zastąpić audytorów?
Ta innowacyjna eksploracja nie tylko wyjaśni praktyczne aspekty zastosowania AI w audycie, ale również zaprosi uczestników do wyobrażenia sobie i przygotowania się na przyszłość, w której AI stanie się integralną częścią procesu audytowego.
BIO prelegenta:
https://www.linkedin.com/in/anisimowicz/
Doświadczony menedżer IT z ponad 25-letnim doświadczeniem w obszarach Governance, Risk and Compliance (GRC), hurtowniach danych, Business Intelligence oraz analizie danych. Jan wniósł istotny wkład w rozwój sektora telekomunikacyjnego, bankowego, farmaceutycznego i ubezpieczeniowego, łącząc umiejętności biznesowe z techniczną wiedzą ekspercką.
Specjalizuje się w tworzeniu i rozwijaniu produktów oraz usług IT dopasowanych do konkretnych potrzeb biznesowych, przyjmując pragmatyczne podejście do zarządzania cyklem życia produktów. Jego doświadczenie obejmuje projektowanie techniczne, marketing, kampanie cyfrowe, sprzedaż, dostarczanie rozwiązań oraz ich utrzymanie.
Jan promuje smukłe i efektywne kosztowo wdrażanie wymagań regulacyjnych w organizacjach. Jest również zaangażowany w ocenę i walidację roli sztucznej inteligencji (AI) w wsparciu audytorów, szczególnie w środowiskach Big Data i chmury IT. Ponadto aktywnie propaguje technologie obliczeń kwantowych oraz AI, w tym modele językowe (LLM) takie jak ChatGPT, jako narzędzia transformacyjne dla biznesu.
Posiada certyfikaty CISM i CRISC (ISACA), PMP (PMI) oraz jest członkiem Instytutu Audytorów Wewnętrznych (IIA). Od maja 2024 roku pełni funkcję Education Chair w Zarządzie warszawskiego oddziału ISACA.
Opis: Małe modele językowe, szczególności trenowane specjalnie do określonych zadań, coraz częściej są wybierane jako realna alternatywa do rozwiązań oparta na modelach chmurowych. Małe modele mogą zostać wykorzystane do zbudowania rozwiązań, które są całkowicie hostowane w infrastrukturze organizacji. Taka architektura rozwiązań zapewnia bezpieczeństwo i poufność danych na poziomie porównywalnym do innych lokalnych rozwiązań. W trakcie prezentacji, zostaną poruszone takie tematy, jak: jak Małe Modele Językowe (SLM) mogą zrewolucjonizować przechowywanie, analizę i udostępnianie informacji wewnątrz organizacji, czy w jaki sposób zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem danych podczas implementacji SLM.
Bio prelegenta:
Marcin Ludzia specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu strategii IT z naciskiem na transformację cyfrową wspieraną przez sztuczną inteligencję. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi projektami dla firm z listy Fortune 500. Doskonale odnajduje się w poszukiwaniu optymalnej równowagi między zwinnością, a solidnym inżynierstwem. Pasjonuje się wykorzystywaniem AI do zwiększania produktywności i napędzania innowacji w nowoczesnym cyklu życia rozwoju oprogramowania. W firmie C&F kieruje centrum kompetencyjnym sztucznej inteligencji. Ukończył studia magisterskie z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej, a następnie uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.